Матеріали

Культурна спадщина Криму

Крим є унікальною територією: через свою географічну та кліматичну специфіку півострів був заселений людьми ще за доби кам’яного віку. Від появи на території України перших людей і до новітніх часів на теренах Криму відбувалися події, пов’язані з історією багатьох народів та цивілізацій. Усі вони залишили неповторні та безцінні пам’ятки. Музеї Криму є найстарішими в Україні, а їхні колекції - колосальні, надзвичайно цікаві та різноманітні.

У музеях Автономної Республіки Крим налічувалося близько 930 тис. предметів державної частини Музейного фонду України.
Із більш як 320 тисячі музейних предметів, які зберігалися у музейних установах м. Севастополя й території Севастопольської міської ради, близько 200 тисяч було у колекції Національного заповідника «Херсонес Таврійський».
Статус пам’яток національного значення мали 118 об’єктів (без урахування внутрішньокомплексних), у 2020 році такий статус набули ще 182 пам’ятки. Від України з АР Крим один об’єкт внесений до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО - Стародавнє місто Херсонес Таврійський та його Хора у Севастополі (2013 р.).

Особливістю Криму до окупації було те, що Конституція АР Крим відносить до повноважень республіки нормативне регулювання питань музеїв та історико-культурних заповідників. Це, на жаль, призвело до того, що центральні органи виконавчої влади України не мають повної інформацію стосовно музеїв і заповідників. Щорічні археологічні дослідження в окупованому Криму, в тому числі розкопки на місцях будівництва, складання нових генеральних планів кримських міст, перегляд відповідності об’єктів статусу пам’ятки, об’єднання об’єктів культурної спадщини в комплекси чи зміни в топонімії та території, повністю змінюють культурний ландшафт Криму.

Джерела

  • Титова О. М. Культурна спадщина Криму та Донбасу за сучасних умов: загрози, втрати, перспективи збереження // Культурні цінності Криму і Донбасу в умовах війни та окупації: Матеріали Круглого столу «Історико-культурний та науковий потенціал Півдня та Сходу України в умовах окупації та воєнних дій: загрози, втрати, перспективи збереження та відновлення»; м. Київ, 12 листопада 2015 р. – К.: Інститут історії України НАН України, 2016.
  • Стан об’єктів культурної спадщини в окупованому Криму (2014-2019) / Аблялімова Е. Н., Яшний Д. В.; за участю Андреюк Є. С., к.ю.н. Бусол К. І., к.ю.н. Коваль Д. О., Левада М. Є.; картографія - Енвер Чашли.