Повномасштабна агресія РФ проти України

Кам'янська Запорозька Січ

Загальна інформація

Розташування

Район - Бериславський
Населений пункт - 50 м на схід від села Республіканець

Вид культурної спадщини

Археологічні

Тип об'єкта

Споруди

Тип порушення

Обстріл Пошкодження

Зона досліджень

Херсонська область

Карта

Історія об’єкта та опис порушення

Кам'янська Запорозька Січ – пам'ятка історії національного значення охоронний № 210008-Н , знаходиться за 50 м на схід від села Республіканець Бериславського району, на розі, утвореному впадінням річки Кам'янка в долину Дніпра, на похилому схилі корінного правого берега.

Кам'янська Січ є унікальною історико-археологічною пам'яткою запорозького козацтва, оскільки тут збереглись усі три основні складові її частини: Кіш, до складу якого входили курені, скарбниці, січова площа; передмістя з виробничими майстернями, житловими будинками, шинками; козацький цвинтар, на якому збереглася могила видатного кошового Костя Гордієнка, з насипаним на ній курганом. Територія Січі – чотирикутник з розмірами сторін 115 х 36 х 36 сажень (сажень = 2,13 метра). У центрі – розташовувалася площа для січової ради, з обох її боків – курені-напівземлянки, господарські будови, склади зброї. Археологи виявили залишки глинобитної печі, обкладеної кахлями. Крім кахля, знайдені глиняні трубки, скляні кубки, шматки смоли.


Історія появи та функціонування Кам'янської Січі має безпосереднє відношення до подій національно-визвольної боротьби української патріотичної еліти під проводом гетьмана Івана Мазепи. Кам'янську Січ було засновано нижче по Дніпру на кордоні з Османською імперією після припинення існування Чортомлицької Січі у травні 1709 р. За підтримку запорожцями Івана Мазепи царські війська, скориставшись відсутністю більшої частини січовиків, приступом узяли січові укріплення, знищили Чортомлицьку Січ та зруйнували розташовані поблизу неї козацькі зимівники. На території сучасної Херсонської області Кам’янська Січ з перервою проіснувала з 1709 по 1711 рр. та з 1728 по 1734 рр.


Кость Гордієнко, Головко Костянтин Гордійович, увійшов у світову історію як один з двох найвидатніших кошових отаманів Запорозького козацтва. Він 12 разів обирався кошовим, з 1702 по 1730 роки, був (з перервами) на чолі Війська Запорозького Низового. Увесь цей час Гордієнко знаходився в епіцентрі східноєвропейських та центральноєвропейських політичних подій. З Гордієнком рахувались і шведські та польські королі, і кримські хани, і турецькі султани. З часу свого першого обрання кошовим і до 1709 року Гордієнко рішуче відстоював права, вольності та землі Запоріжжя. Помер у 1733 році на Кам'янській Січі. На могилі його було насипано курган та встановлено великий кам'яний хрест з козацькою символікою та особистою лицарською геральдикою. Цей хрест зберігся і до сьогодні та розташований на території пам’ятки.


Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2009 року № 1043 «Про доповнення пункту 2 постанови Кабінету міністрів України від 06 квітня 1993 року № 254», пам’ятку історії національного значення Кам'янська Січ, кладовище запорізьких козаків і могилу кошового отамана Костя Гордієнка включено до Національного заповідника «Хортиця».


У квітні та травні 2023 року пам’ятку обстріляно системами залпового вогню. 01 лютого 2024 росіяни знову обстріляли пам'ятку. Влучання були в місце, де колись розташовувалося господарче передмістя Січі, на якому протягом багатьох років здійснювали розвідувальні та дослідницькі роботи археологи Національного заповідника «Хортиця». Тут є ще й досі недосліджені виробничі об'єкти залізоплавильного та гончарного комплексу 1-ї пол XVIII ст. Ще одне влучання було біля лапідарію, де зібрані кам’яні пам'ятки (зернотерки, гармани тощо), який розміщений  безпосередньо біля хреста з могили кошового отамана Костя Гордієнка та в’їзних воріт Січі, побудованих у 2009 р. Також у цьому місці розташовується грот та залишки колишнього маєтку поміщика Агаркова.


У лютому 2024 року на територію пам’ятки було скинуто три керовані авіабомби. Цим було пошкоджено значну площу культурного шару, залишки маєтку Агаркова та хрест Костя Гордієнка.

Галерея

Додаткові файли

    інформація уточнюється

Відповідальні особи

  • - Війська РФ здійснили обстріл с. Республіканець та прилеглих територій.

Галерея відео

інформація уточнюється

Джерела

Посилання