Факти переміщення експонатів

Незаконне вивезення предметів з колекції Керченського історико-культурного заповідника

Загальна інформація

Розташування

Дата подій 2020-2024

Музей з якого перемщено Керченський історико-культурний заповідник

Музей з якого перемщено Азовський історико-археологічний і палеонтологічний музей-заповідник»

Вид культурної спадщини

Музейні предмети

Тип об'єкта

не зазначено

Зона досліджень

Автономна Республіка Крим

Карта

Історія об’єкта та опис порушення

На території АРК розпорядженням т. зв. «Совета  Министров Республики Крым» 11 грудня 2014 року  замість ліквідованого Керченського історико-культурного заповідника було створено окупаційну установу «ГБУ РК «Восточно-Крымский историко-культурный заповедник».


З березня 2021 року «ГБУ РК «Восточно-Крымский историко-культурный заповедник» розпочав низку виставок під назвою «Магия Боспора» на майданчиках музейних закладів РФ та ТОТ Криму. Перша така виставка з березня до серпня 2021 року проводилася у Свердловському обласному краєзнавчому  музеї (Єкатеринбург, РФ), у серпні-жовтні 2022 року – у Тульському музеї зображальних мистецтв (м. Тула, РФ), у серпні-грудні 2023 року в захопленому окупаційною владою Кримському етнографічному музеї (м.Сімферополь). 31 травня 2024 року в Азовському музеї-заповіднику (м. Азов, РФ) відкрилася археологічна виставка того ж комплексу предметів під назвою  «На краю ойкумени».


Пресрелізи всіх виставок містили однакові назви пам’яток, з яких походили представлені предмети (курганна група Ич-Оба («Три брати»), Нижня Джарджава («Цементна Слобідка-1»), елітарний курган групи Нижня Джарджава («Госпітальний»), некрополь Олександрівські скелі,  античний Пантікапей, одне з античних святилищ Східного Криму).  Кількість висвітлених предметів також була приблизно однаковою - 300 предметів.  Наявні світлини з виставок в Єкатеринбурзі, Тулі та Сімферополі не дозволяли атрибутувати більшість предметів з експозицій. 


Виставку в Азовському музеї-заповіднику було докладно висвітлено на сайті установи, завдяки чому вдалося ідентифікувати предмети з незаконних археологічних розкопок кургану 2 курганної групи Нижня Джарджава («Цементна Слобідка-1»): червонофігурний аск (маленька посудина з округлим або, навпаки, низьким і майже плоским закритим тулубом) із зображенням левів (іл. 1, 2), червонофігурне рибне блюдо із зображенням риб (іл. 3, 4), червонофігурну пеліку (іл. 3, 5), чорнолаковий лекіф (Іл. 3, 6), та чорнолакові посудини (одноручні чаши, мініатюрні миски (іл. 3, 7).  Курган незаконно розкопав в  серпні – вересні 2017 р. археологічний загін ТОВ «ІТЦ спеціальних робіт». Він є частиною великого курганного некрополя Пантікапея IV–III ст. до н. е. на мисі Ак-Бурун. З могильника «Олександрівські Скелі – 1», також підданого незаконним розкопкам «під знесення» у 2017 році (отримувач дозволу - Внуков Сергій Юрійович),  походить кручений браслет із наконечниками (іл. 8, 9), фрагмент рельєфної посудини (іл. 8,10), численні червонолакові і червоноглиняні посудини (іл. 8, 11, 12). Перелічені предмети були вилученні з незаконних розкопок після 2014 і не могли бути включеними відповідним чином до державної частини Музейного фонду України. 


Інші предмети з колекції Керченського історико-культурного заповідника  (рельєф з Деметрою та Корою (іл.13), вотивний рельєф (іл. 3, 14), надгробний камінь (іл. 15,16) довгий час експонувалися в лапідарній залі установи та були законним чином обліковані як частина музейного надбання України. Окрім лапідарної колекції, на цю виставку був вивезений унікальний комплекс предметів з основного поховання «старшого» з курганів Ич-Оба («Три брати»): сережки у вигляді сфінксів, золота діадема, залишки декорованого покривала на калаф,  ангобована посудина, виті браслети (іл. 18-22). 


Предмети, які перебували в колекції Керченського музею-заповідника до 2014 року, окупаційна адміністрація вже внесла до Державного реєстру музейного фонду РФ. Це був останній крок в низці привласнень: від створення окупаційних установ до заволодіння кожною одиницею зберігання. Щодо предметів з незаконних розкопок у Криму у 2014 році, то вони  не фігурують в російській системі обліку з прив’язкою  до установи, що збільшує можливості їх “неповернення” з таких виставок.  


Галерея

Додаткові файли

Відповідальні особи

  • Генеральний директор окупаційної установи «ГБУ РК «Восточно-Крымский ИКМЗ» - Умрихіна Тетяна Вікторівна
  • Директор «ГБУК РО "Азовский Музей-Заповедник"» - Мамічев Євгеній Євгенійович
  • Головний зберігач фондів, голова експертної фондово-закупівельної комісії (ЕФЗК), директор «ГБУК РО "Азовский Музей-Заповедник"» - Пестрікова Єлєна Михайлівна

Галерея відео

інформація уточнюється

Джерела

Посилання