Населений пункт - м. Лисичанськ
Вулиця та номер будинку - вул. Могилевська, 5
вул. Могилевська, 5, м. Лисичанськ, Лисичанська міська громада, Сєвєродонецький район
Пам’ятка архітектури, Наказ Міністерства культури та інформаційної політики від 22 вересня 2023 р. № 523. Занесений до реєстру № 140203-Лг) . Особняк як пам’ятка архітектури є бельгійською архітектурною спадщиною в Лисичанську.
У 1889 році інженер та підприємець Ернест Сольве вирішив побудувати содовий завод, а разом з ним і поселення для службовців та робітників, яке спроєктували запрошені з Бельгії архітектори. Триповерхова кам'яна будівля, яка в реєстрі пам’яток культурної спадщини Луганської області (№ 319) значиться як «особняк» збудована в 1895 році і відводилася під казарму содового заводу для 200 парубків. Ім'я автора проєкту залишається невідомим.
Наприкінці XIX - початку XX ст. тут функціонувала жіноча гімназія товариства "Просвіта" для дітей керівного складу содового заводу. У період Української революції 1917-1921 рр. будівлі була уготована доля військового госпіталю. З 1923 року вона використовувалося як будівля для фабрично-заводського навчання содового заводу, що й позначилося на подальшому його профілі.
З 1977 року тут запрацювала Лисичанська багатопрофільна гімназія, яка у 2021 році змінила назву на Лисичанський ліцей №17.
Проєкт будинку затишний і акуратний, планування надзвичайно компактне. У будівлі всього 10 кімнат по 50 м², вони розташовані на всіх поверхах і виходять на сходові майданчики. Стіни і фундамент виконані з місцевого пісковику, кути будівлі, карнизи, обрамлення вікон і дверей — з червоної керамічної цегли. Міжповерхові перекриття дерев'яні, над підвалом залізобетонне зведення по двотаврових балках.
Будівля гімназії як пам'ятка архітектури анотована і поставлена на облік як пам'ятка місцевого значення в 1982 році як «Казарма содового заводу для 200 холостяків». Нині значиться як садиба і відповідно до Наказу Міністерства культури та інформаційної політики від 22 вересня 2023 р. № 523 занесена до реєстру № 140203-Лг.
Має цінність як і самостійний об'єкт, і як елемент ансамблю житлового селища.
22 лютого 2016 року посол Бельгії в Україні Люк Якобс вручив Лисичанському краєзнавчому музею диплом за збереження Бельгійської спадщини за кордоном.
Перші пошкодження Лисичанський ліцей № 17 зазнав у 2014 році, коли місто було тимчасово окуповано. Тоді ця історична будівля отримала незначні пошкодження даху та вікна. Відновити пошкодження допоміг ЮНІСЕФ і проєкт «Безпечна і дружня до дитини школа».
Через прицільний обстріл російських загарбників 1 травня 2022 року в будівлі виникла пожежа, яка повністю знищила цей об’єкт культурної спадщини. Лисичанськ втратив один із найкращих освітніх закладів Луганщини і одну зі 100 найкращих шкіл країни, а також пам’ятку архітектури XIX століття.
інформація уточнюється
інформація уточнюється